Okapy należą do najważniejszych sprzętów w kuchni, ponieważ oczyszczają i odprowadzają opary, które powstają podczas gotowania i smażenia. Jaki okap wybrać do swojej kuchni?
Przy zakupie okapu kuchennego trzeba wziąć pod uwagę kilka czynników, aby jak najlepiej dostosować wybór do swoich potrzeb. Istotne są zarówno parametry samego sprzętu, jak i zabudowa meblowa oraz umiejscowienie płyty grzewczej. Jaki okap najlepiej sprawdzi się w Twojej kuchni?
Okapy kuchenne – dlaczego są niezbędne w każdej kuchni?
Kuchnia to najważniejsze pomieszczenie w każdym domu. To tu przygotowujemy posiłki i spędzamy czas z najbliższymi. Aby zapewnić sobie komfortowe warunki, należy podłączyć okap kuchenny. Smażenie, gotowanie i pieczenie powodują powstawanie nieprzyjemnych zapachów, a ich pozbycie się bez okapu byłoby trudne. Okap poprawia wentylację w kuchni, pochłania dym i parę wodną, które powstają podczas przygotowywania posiłków. Dzięki niemu pozbywamy się nieprzyjemnych zapachów oraz nadmiaru wilgoci, która mogłaby szkodzić meblom i ścianom. Okapy, które znajdziemy na stronie: www.sferis.pl, mają też duże walory estetyczne, dzięki czemu poza ich praktycznymi funkcjami poprawiają też wygląd kuchni. Duży wybór okapów w różnych odcieniach i wymiarach sprawia, że z łatwością dopasujemy urządzenie do wystroju wnętrza.
Jaki okap kuchenny wybrać?
Wśród okapów kuchennych wyróżniamy urządzenia, które są nie tylko funkcjonalne, ale też estetyczne. Do wyboru mamy m.in.:
- Okapy kominowe – umożliwiają one odprowadzanie zanieczyszczeń na zewnątrz, dlatego taki okap musi być podłączony do przewodu wentylacyjnego. Okap ma prosty kształt i umieszcza się go bezpośrednio nad kuchenką.
- Okapy do zabudowy – idealnie wkomponowują się w zabudowę kuchenną i wyglądają jakby były jej częścią. Okap podszafkowy, który instaluje się pod szafką kuchenną, świetnie sprawdza się więc w każdym, nawet niewielkim pomieszczeniu. Z kolei okap teleskopowy to okap wysuwany, montowany pod szafką. W celu użycia należy go wysunąć jak szufladę. Okapy do zabudowy mogą działać w obiegu zamkniętym, co oznacza, że nie podłącza się ich do wentylacji. Mają natomiast wbudowane filtry, które umożliwiają pochłanianie zapachów.
- Okapy wyspowe – są montowane nad wyspą kuchenną, dlatego idealnie sprawdzają się w kuchniach, które są połączone z salonem. Okap wyspowy stanowi efektowną konstrukcję, a jako że występuje w różnych kształtach i kolorach, łatwo można go dopasować do wystroju wnętrza.
- Okapy przyścienne – są montowane na ścianie. Można je podłączyć do przewodu wentylacyjnego, działają też jako pochłaniacz zapachów.
- Okapy sufitowe – montuje się je w suficie podwieszanym, dzięki czemu są niemal niewidoczne.
- Okapy blatowe – wbudowuje się je w blat kuchenny, dzięki czemu na zewnątrz widoczna jest tylko listwa.
Na co zwrócić uwagę przy zakupie okapu kuchennego?
Wybierając okap kuchenny, należy zwrócić uwagę na modele, które będą pasować do zabudowy kuchennej i wystroju kuchni. Istotne są również parametry urządzenia. Ważnym czynnikiem jest poziom emitowanego hałasu. Wybierając cichy okap, zapewniamy sobie komfort podczas gotowania i spędzania czasu w kuchni. Hałasujący okap może bowiem przeszkadzać, szczególnie wtedy, gdy gotujemy coś przez długi czas. Istotny jest również kształt i rozmiar urządzenia. Inne modele sprawdzą się bowiem w małej, a inne w większej kuchni. Należy też wziąć pod uwagę rodzaj posiadanej kuchenki. Warto zwrócić uwagę na okapy z oświetleniem LED, ponieważ stanowią one dodatkowe źródło światła w kuchni. Duży wybór okapów sprawia, że bez problemu wybierzemy idealne urządzenie do swojej kuchni.