Jak stworzyć funkcjonalną małą kuchnię?

Każde pomieszczenie może być piękne, gdy tylko odpowiednio się je zaaranżuje. Tworząc projekty konkretnych domowych wnętrz, należy wczuć się w te miejsca, zrozumieć ich potrzeby i postarać się dostosować do ich specyficznych własności. Mała kuchnia nie jest tak łatwa do zaprojektowania jak ta duża, ale to nie znaczy, że niczego ciekawego nie można z nią zrobić. Wręcz przeciwnie! Nieraz właśnie to te przeszkody na drodze wyzwalają w ludziach znacznie większą kreatywność, która pozostałaby w uśpieniu, w przypadku gdy nie trzeba by było przejmować się ilością miejsca i tym, czy przypadkiem za dużo się go nie zajmie.

Odpowiednie wybory dla małych kuchni

Dla małych kuchni na pewno lepszym wyborem od tradycyjnych stołów kwadratowych i prostokątnych będą te okrągłe. Przykłady projektów kuchni z wykorzystaniem takich stołów można znaleźć na blogu www.topcity.pl. Można je ustawić dosłownie wszędzie, nawet w niewielkim przejściu, jednocześnie nie tworząc sobie dodatkowej przeszkody w postaci ostrych kantów, o które ktoś mógłby się zranić, próbując dostać się do piekarnika albo lodówki. Pod stół najlepiej wsunąć niskie taborety bez żadnych oparć. Oczywiście jeśli mała kuchnia tylko na to pozwala, wygodniejsze będą zwykłe krzesła, ale gdy ewidentnie nie ma na nie miejsca, trzeba poradzić sobie bez nich i zastąpić je czymś, co w ciągu dnia pozostanie praktycznie niezauważone.

Zamiast stołu, półka?

Kolejnym dobrym patentem będzie całkowita zamiana stołu na… półkę. Chodzi tu dokładnie o specjalny blat przymocowywany bezpośrednio do ściany, który służy później właśnie za taki prowizoryczny stół, do którego normalnie można dosunąć krzesła, by zjeść przy nim szybkie śniadanie albo wypić kawę z zaproszonym znajomym. W przypadku gdy natomiast pomieszczenie jest nie tyle małe, co po prostu wąskie, idealnym stołem będzie dla niego długi blat, który posłuży również za miejsce do przyrządzania potraw, gotowania czy nawet zwykłego relaksu przy kawie z książką.

Wbrew temu, co natomiast sugerują niemalże wszystkie poradniki stylistyczne, aranżacja małej kuchni nie musi być całkowicie biała. Oczywiście lepiej nie stosować w niej zbyt ciemnych i mrocznych barw, jednakże nic nie stoi na przeszkodzie, by zamiast bieli zastosować jakiś delikatny beż, odcień kremowy albo nawet jasną szarość.