Lodówka energooszczędna – na co zwrócić uwagę?

Gdy mówimy o energooszczędnych urządzeniach, pierwsze, co nam przychodzi na myśl, to klasa energetyczna. Wiadomo, jest ona jedną z bardziej istotnych kwestii. Warto jednak poznać inne funkcje oraz technologie, dzięki którym nasza lodówka energooszczędna będzie w stanie oszczędzić jeszcze więcej prądu. Jakie rozwiązania w tej kwestii ma dla nas Samsung?

Najbardziej energooszczędne lodówki – klasa energetyczna

Etykiety efektywności energetycznej zostały wprowadzone już ponad 20 lat temu. Przede wszystkim w celach informacyjnych, ale również po to, by przekonać producentów do tworzenia coraz bardziej energooszczędnych sprzętów. W 2021 roku wprowadzono nowe oznaczenia – zamiast klas A-D pojawiły się A-G, przy czym zniknęła najwyższa klasa A+++. Jej miejsce zajęła literka A – już bez plusów.

W przypadku większości urządzeń zużycie energii podawane jest na 100 cykli. Lodówka energooszczędna pracuje jednak nieustannie przez cały rok, dlatego też na etykiecie znajdziemy zużycie roczne. Najbardziej energooszczędne lodówki, czyli w klasie A, zużywają ok. 100 kWh w ciągu roku. Dla porównania urządzenia w klasie F mogą zużywać nawet 450 kWh. Różnica jest więc bardzo duża.

Lodówka energooszczędna – nowoczesne technologie dla mniejszego zużycia prądu

Czy jest tu ktoś, kto jeszcze nie słyszał o technologii No Frost? Jest to chyba najbardziej znane rozwiązanie w nowoczesnych lodówkach. Dzięki stałej cyrkulacji chłodnego powietrza nadmiar wilgoci z wnętrza zostaje usunięty. Energooszczędne lodówki No Frost nie mają więc oblodzonych ścianek, co wiązałoby się z większym zużyciem energii, a także koniecznością cyklicznego rozmrażania.

W nowoczesnych urządzeniach duże znaczenie odgrywa też kompresor, od którego tak naprawdę zależy działanie lodówki. Energooszczędne lodówki No Frost w klasach A, B i C marki Samsung posiadają kompresory wyposażone w technologię Digital Inverter. Dostosowuje ona prędkość kompresora do zapotrzebowania na chłodzenie, dzięki czemu zwiększa jego wydajność. Co więcej, producent oferuje nawet do 20 lat gwarancji na ten element*.

Lodówki często wyposażone są również w inne rozwiązania, takie jak Metal Cooling, które zapobiegają utracie zimna w czasie częstego otwierania drzwi, a tym samym pozwalają zmniejszyć zużycie prądu, potrzebnego do ponownego ochłodzenia wnętrza.

Lodówka Samsung energooszczędna – bądź bardziej smart!

Energooszczędne rozwiązania od Samsung, czyli lodówki w klasach od A do C,  opierają się w większości na urządzeniach smart, wyposażonych w moduł Wi-Fi. Dzięki niemu możemy sterować lodówką za pomocą aplikacji SmartThings** w telefonie czy na tablecie. Ale zdalne zarządzanie to nie wszystko. Aplikacja oferuje też bieżące monitorowanie zużycia prądu. Niektóre modele lodówek mają dodatkowo tryb AI Energy Mode***, który optymalizuje wykorzystanie energii, umożliwiając zmniejszenie zużycia prądu nawet do 15% mniej**** w skali roku. Lodówka Samsung energooszczędna, w klasie od A do C, wyposażona w AI Energy Mode, może być więc świetnym rozwiązaniem dla osób, którym zależy na jeszcze większych oszczędnościach.

Tekst przygotowano w ramach płatnej współpracy z Samsung Electronics Polska

* 20-letnia gwarancja dotyczy kompresora i obowiązuje dla wybranych modeli urządzeń. Przyznawana jest wyłącznie na urządzenia zakupione po 1 lipca 2022 r. Dla urządzeń zakupionych przed 1 lipca 2022 r. przysługuje 10-letnia gwarancja na kompresor.

** Aplikacja SmartThings dostępna na urządzeniach z systemem operacyjnym Android i iOS (Android OS 9↑, iOS 14↑). Wymagane połączenie z siecią Wi-Fi i konto Samsung. Wszystkie zarządzane urządzenia muszą być zarejestrowane w aplikacji SmartThings. Na kompatybilnych produktach i/lub na ich opakowaniach znajduje się logo „Works with SmartThings”. Dotyczy wybranych urządzeń.

*** Tryb AI Energy Mode może różnić się w zależności od kraju, regionu lub urządzenia. Za pomocą tego trybu można przełączyć wszystkie kompatybilne inteligentne urządzenia w tryb oszczędzania energii automatycznie lub wtedy, gdy szacowany miesięczny rachunek za energię elektryczną przekroczy ustaloną wartość (na przykładzie lodówki: optymalizacja prędkości i pracy sprężarki oraz dostosowanie temperatury zamrażarki). Zużycie energii i szacowany koszt wyświetlane w SmartThings Energy mogą różnić się od rzeczywistego zużycia i kosztów. Dotyczy wybranych urządzeń.Lista kompatybilnych urządzeń dostępna na stronie: https://www.samsung.com/pl/support/mobile-devices/jakie-urzadzenia-sa-kompatybilne-ze-smartthings/.

**** Wyniki testu są oparte na porównaniu zużycia energii przez urządzenie przy użyciu trybu AI Energy i bez korzystania z trybu AI Energy; uruchamianego przez aplikację SmartThings. Podane wartości mają wartość szacunkową. Wyniki mogą się różnić w zależności od warunków i sposobów użytkowania. Dotyczy wybranych urządzeń.