Narodził się za panowania króla Ludwika XIV w XVII wieku jako odpowiedź na wystawne życie dworskie monarchy. Król Słońce, znany jako znawca i mecenas sztuki, zbudował Wersal, a wystrój jego pałacu zainspirował podobny styl aranżacji mieszkań.
Od tego czasu francuski styl ewoluował kilka razy na przestrzeni lat – od wyrafinowanego wystroju, przez wyrafinowaną elegancję, po niewymuszoną lekkość eklektycznych kompozycji z dodanym artystycznym zacięciem. Czym aktualnie cechuje się styl francuski we wnętrzach?
Cechy stylu francuskiego
Styl francuski wykorzystuje wąską paletę kolorów. Wybierając meble unikaj ciemnych, ponurych brązów, beży, a także żółci i jasnych kolorów. Zamiast tego poeksperymentujmy z pokruszonymi bielami, eleganckimi szarościami, pastelami i asfaltową czernią, które dodadzą charakteru aranżacji.
Francuski salon
We wnętrzu inspirowanym stylem francuskim nie może zabraknąć ozdobnej sztukaterii czy białych angielskich paneli. Granicę między sufitem a ścianą należy zaznaczyć białym gładkim gzymsem, który zamaskuje również drobne nierówności. Dzięki eleganckim wykończeniom ścian pomieszczenie nabierze odpowiednich proporcji i wyrafinowanej osobowości. Świetne efekty osiągniemy montując w salonie podłogi drewniane – najlepiej klasyczny parkiet w jodełkę.
Sypialnia w stylu francuskim
Fundamentem każdej sypialni jest gigantyczne łóżko. W stylu francuskim najlepiej mieć zagłówek tapicerowany lub stalowy stelaż i poduszki, aby było wygodniej. Zagłówki francuskie mają ciekawe kształty i wykończenia. Ich wysokość można dopasować do dostępnej przestrzeni w sypialni tak, aby wszystko pasowało i co najważniejsze nie przytłaczało. Kolejne miejsce to stylizowane meble, które dodadzą prawdziwego paryskiego szyku.